K poklidnému průběhu poslední dubnové noci zcela jistě také pomohl apel hasičů směrem k veřejnosti na důkladné zajištění pálení, aby nedošlo k nežádoucímu rozhoření. Panuje skutečně velké sucho, které je podle meteorologů nejhorší za posledních 500 let. I proto měli středočeští hasiči obavy z toho, jak bude tato noc probíhat. Nejhorší scénáře se naštěstí nenaplnily, lidé respektovali (až na několik výjimek) doporučení hasičů a ukázněným chováním jim nepřidělávali práci, což se promítlo i do celkového hodnocení letošního pálení čarodějnic.
Oproti loňskému roku jsme sice zaznamenali nárůst všech událostí, ale pouze o pět. Hasiči v období od 19. hodiny do prvomájové sedmé hodiny ranní vyjížděli k 24 událostem, z toho k 15 ohlášeným požárům. U devíti z nich se ukázalo, že jde o pálení, které mají lidé zodpovědně pod kontrolou a nehrozí nežádoucí rozhoření, takže byly překlasifikovány na planý poplach nebo technickou pomoc. Hasiči přítomné osoby pouze poučili a vrátili se na své základny.
Ve čtyřech případech se ovšem původci ohně zodpovědně nezachovali a nechali svůj čarodějnický oheň dohořet bez dozoru. Hasiči proto oheň řádně uhasili, aby zamezili nekontrolovatelnému rozšíření. I tak můžeme konstatovat, že ve Středočeském kraji za poslední roky lidé přistupují k pálení čarodějnic odpovědně a díky tomu nedochází v takové míře k požárům.
Přiložené fotografie jsou ilustrační z jiných zásahů. Ukazují, jaké jsou důsledky neuhlídaného pálení.
por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje